Naše nabídka

Bílé a žluté čaje

Čína

Bai Mu Dan Bílá PivoňkaHunan

Nejvyšší třída čínských bílých čajů, jež snese i více nálevů. Znamenitý čaj k očistě ducha i těla. Ploché světle zelené lístky s nahnědlým okrajem, s hojným výskytem stříbrných ochmýřených koncových výhonků. Třpytivě žlutavý nálev. Za závojem podmanivě jemné květinové vůně a delikátní nasládlou chutí je skryta veliká síla tohoto čaje.

Bai Mu Dan Bing Cha Bílý koláčHunnan

Bílý čaj lisovaný do tvaru koláče. Zvláštnůstka z provincie Yunnan. Základem pro další zpracování jsou jemné čajové listy typu Bai Mu Dan. Vzhledem k technologii zpracování (lisování) a původu čajových listů (Yunnan), vydává tato verse bílého čaje až nezvyklý počet poměrně výrazných nálevů.

Meng Ding Huang Ya Žluté výhonky od hory Meng DingSichuan

Sám zakladatel světového čajovnictví mnich Wu Li Zhen dohlíží ze svého mlžného piedestalu v klášteře na úbočí hory Meng na kvalitu čaje tohoto bájného. Právě před jeho sochou padly při výpravě Spolku milců čaje do dalekého Sichuanu poslední pochybnosti.

Ya Bao Pupenový zámotekHunan

Tvarová i chuťová podivuhodnost pocházející z divokých čajovníků rostoucích v jižní Číně, vzhledem vzdáleně pripomínající sušené chrousty. Nefermentované tipsy vyrostlé přímo z větví po jejich zmlazení řezem. Velmi jemný světlý nálev s lehkými bylinnými a pryskyřičnými tóny.

Yin Zhen Stříbrné jehlyHunan

Zdravé, silné, ale hlavně křehké ochmýřené výhonky jsou sbírány a zpracovávány výhradně ručně v rodišti tohoto ušlechtilého čaje v čínské provincii Hunan. Pravidelným požíváním lze docíliti výrazně melancholické nálady.

Zelené čaje

Čína

Bi Luo Chung Tai Hu Modrozelené spirálky jara od jezera Tai HuJiangsu

Modrozelené spirálky jara od jezera Tai. Tento skutečný čajový originál, označovaný za čajový persián, je ve velmi malém množství produkován v čínské provincii Jiangsu v malé vísce Dong Shan, ležící na poloostrově obklopeném jezerem Tai. Droboulinké lístky barvy tmavě zelené až stříbřité, tvaru drobných jehliček spirálkovitě svinutých. Nálev průzračně zelené barvy, svěží jemné trávové vůně, chuti decentně svíravé.

Da Fang Velký fangAnhui

Zelený čaj z provincie Anhui, pojmenovaný po svém legendárním prvním pěstiteli v horách Lao Zhu. Zdařilý nástupce oblíbeného Babského ucha, typický plochým lístkem se zlatavým okrajem, k opakovaným nálevům vhodný.

Dian Lu Zelený JunnanYunnan

Standartní sorta zeleného čínského čaje z provincie Yunnan. Čaj je lehce svíravý, hutný, v barvě nálevu žlutý. Vhodný k sušeným rybám.

Dian Lu Wenshan Mao Feng Vzpomínka na čajového králeYunnan

Znamenitý zelený čerstvý čínský čaj z produkce věhlasné čajové provincie Yunnan. Jiskřivý světlezelený nálev dává prožít v šálu neopakovatelnou rozkoš z chuti a vůně, jež jsou nenapodobitelny žádným jiným čajem. Vysoce ušlechtilý vzhled, stříbřitě ochmýřený dlouhý tipsový list, pevně podélně svinutý. Čaj sytě čerstvé trávové vůně, nálev čiré až světlezelenkavé barvy, blahodárné chuti, s čajomilecky lehce omamnými účinky.

Huang Shan Mao Feng Ochmýřené vrcholky ze žlutých horAnhui

„Ochmýřené vrcholky ze Žlutých hor“ - čínský zelený čaj z provincie Anhui. Zástupce čajové produkce z přenádherných Žlutých hor uzavírá pětici těch nejznámějších čínských čajů, kterými všemi můžeme se pochlubiti v nabídce Dobré čajovny. (Jsou jimi: Long Jing, Bi Luo Chung, Putuo Fo a Luan Gua Pian).
Před dávnými časy se do sebe zamilovali dva mladí a chudí venkované- Pohlednou dívku si však vyhlédl za konkubínu místní vládce. Když se nešťastnici podařilo z jeho domu uprchnout, našla na smluveném místě v odlehlých horách svého milence zavražděného. Tak dlouho nad ní hořce plakala až se změnila v jemný déšť a její milý v čajový keř. Dodnes nad zmařenou láskou nebohá dívka roní věčné slzy, které velice svědčí čajovým keřům na úbočích hor...

Chun Mei Vzácné obočíSichuan

Standardní sorta zeleného listového čaje ku běžnému pití. Světlezelené nestejnoměrné lístky, jejichž kovový lesk jest znakem čerstvosti, jsou svinuté do obloučku. Průzračný nálev žlutozelené barvy chutná a voní lehce svíravě.

Long Jing "Tiger Spring" - Tygří pramenZhejiang

Tygří pramen. Slavná sorta čaje z čínské provincie Zhe Jiang, nesoucí název kultovního místa, které se nachází v horách Tiyun. Tygří pramen je zdrojem té nejlepší vody pro přípravu čaje Long Jing. Plochý pevný list světlezelené barvy - to je průvodní znak pro kvalitní Long Jing. Mezi znalci je čaj z této produkce označován jako špička mezi čínskými zelenými čaji vůbec. Průzračný nálev chutná a voní velejemně i po několika zalitích. Long Jing „Tygří pramen„ je zpracováván ve velkých kovových mísách. Je vhodný pro setkání a rozhovor s nejmilejšími přáteli.

Lu Mu Dan Zelená pivoňkaAnhui

Z přemnoha variet roztodivně tvarovaných čínských zelených čajů vybrali jsme tu, která dává čajovým lístkům volně se rozvinout a vydat tak při opakovaných nálevech veškerou svou vůni a chuť.

Luan Gua Pian Melounová semínkaAnhui

Nezvyklý vzhled tohoto čaje a také skutečnost, že patří do pětice vůbec nejznámějších čajů Číny nás vedl k tomu, že jsme se o tohoto zástupce čajové produkce provincie Anhui začali zajímat. Svou nebývale svěží trávovou chutí dostal šanci státi se dalším representantem Říše středu v nabídce Dobré čajovny.

Lushan Yun Wu Oblaka a mlhaJiangsu

Čaj původem z jedné z nejkrásnějších lokací Číny, básníky opěvovanými horami. V této oblasti i slavný Lu Yu psal své básně. Čaj v šálku lehce zelený svěží a sladké vůně i chuti.

Mao Jian KlobáskovníkHunnan

Oblíbený typ vícenálevového čaje z vícerých provincií na jih od řeky Yang Tse. Třebaže po ekspedici do místa zrodu čaje tohoto v hunanských horách Wei Shan legendu o jeho dodávkách pravověrným muslimům do severní provincie Xinjiang potvrditi nemůžeme, i nadále rádi doporučujeme popíjet k dobře „vyškolené“ jehněčí klobásce. Co symbol střetávání kultur žádejte též pod názvem „Klobáskovník“

Putuo Fo Cha Buddhův čaj z ostrova Putuo Shan.Zhejiang

Tradice pěstování čaje tohoto delikátního téměř dva a půl tisíciletá jistojistě záruku dává, že čaj tento v zahradách mezi kláštery buddhistickými pěstovaný a výhradně ručně zpracovávaný kvalitou superiorní oplývati bude. Dle informací dostupných o zásilku vůbec první do země na kontinentu starém jedná se.

Simao Long Zhu Dračí perly Yunnan

„Dračí perly z oblasti Simao“ - výběrový zelený čaj svinovaný ručně do pravidelných kuliček velikosti lískového ořechu. Celoroční sklizeň spolu s užitím mostu leteckého Kunming - Praha jest garancí čerstvosti kontinuelní.

Tai Ping Hou Kui Opičí duchJiangsu

Čaj delikátní k pití i napohled, jeho ploché křehké a tenké lístky obřích rozměrů jsou zpracovávány speciélní metodou tak že vypadají jako malé šavličky. Čajovníky volně rostou mezi divokými orchideami jejiř vůni nasávají a následně vydávají ve vašem šálku.

Tian Mu Long Zhu Cha Dračí očiZhejiang

Velejemný, vysoce kvalitní zelený čaj z vybraných čerstvých čajových výhonků, s delikatesní chutí a vůní horského vánku a především unikátním vzhledem. Neboť tento čaj je ručkami čínských sběraček zpracováván v kuličky, jež perlám se podobají, a které v šálu po zalití vodou půvabně se rozvíjejí.

Zhu Cha Gunpowder, Perlový čajZhejiang

Tradiční technologií zpracovávaný čaj z provincie Zhejiang, v Evropě též zvaný Gunpowder - „Special Grade“. Je typický zpracováním do malých pevně svinutých kuliček, jež svým výrazným leskem dokladují výsostnou kvalitu a čerstvost tohoto čaje. Nálev chutná a voní lehce kouřově toto aróma získává čaj v kovových pánvích, ve kterých je v krouživém pohybu sušen nad dřevěným uhlím.
Vietnam

Ché Xanh Thai Nguyen

Přepečlivě vybíraný zástupce vietnamských zelených čajů, vhodný k opakovaném zalití.
Japan

Bancha Uji

Základní sorta zeleného japonského čaje, určeného k běžnému pití. Plochý lístek světlezelené barvy a nálev charakteristické vůně čaje.

Genmaicha Čaj s neleštěnou rýžíUji

Specificky japonská delikatesa. Vhodný jako nápoj po obědě. Z pravidla standardní čaj, obohacený smícháním s praženou rýží. Touto kombinací získává své lákavé aróma a neobvyklou chuť.

Gyokuro Kyoto Uji

Excelentní vysoce znamenitý japonský zelený čaj. Lahodná chuť a svěží trávová vůně jara dává prožít dotek nebes v šálu. Tento čaj patří k nejvýše ceněným produktům říše Nipponu. Je sklízen na specielně zastíněných polích a je zárukou požitku nevšedního, originelní jeho přípravou pak umocněného. Temně zelený plochý subtilní lístek stejnoměrné velikosti, čerstvé trávové vůně a delikátní chuti.

Hojicha Pražený čajUji

Delikátní čaj se specifickým aróma. Doporučuje se zejména jako dobrý nápoj po vydatném obědě. Pražené řapíky, někdy i (podle sorty) s netříděným listem světle hnědé barvy. V překladu znamená zlehka pražený čaj. Nálev nahnědlé barvy, vůně čerstvě pečeného chleba, chuti pražené rýže. Dává vydatný nálev i po několikerém zalití.

Kamacha Ureshino

Historie zpracování čajových lísků v Japonsku není tak dlouhá jako v sousední Číně, nicméně současný způsob zpracování čaje je unikátní, jako je unikátní celá japonská kultura. Naprostá většina čajových lístků je zpracovaná propařením, ale existuje výjimka. Tou je nabízený Kamacha, který je vyroben starou orthodoxní čínskou metodou, kdy jsou vlhké lístky prudce zahřáty na rozpálených pánvích.

Kukicha Řapíkový čajUji

Čaj stonkový nebo také řapíkový, u nás čajová rarita. Tento typ čaje bývá také základem při výrobě Hojicha, ale v tomto případě se jedná o vedlejší produkt, vznikající při výrobě delikatesního čaje Gyokuro. Světlezelené řapíky, nálev svěží zelené barvy a jemné trávové vůně. Dává vydatný nálev i po několikerém zalití.

Sencha Uji

Toto označení nese japonský zelený čaj, který je v současnosti nejtypičtějším čajem japonského trhu. Tato sorta je proslulá zejména svým pečlivým zpracováním. Sencha má velice příznivé účinky na tělo i ducha, které povzbuzuje. Dává vydatný nálev i po několikerém zalití. Vhodný k tichému setkání s nejmilejšími přáteli.

Tamaryokucha Kyoto TamaraUreshino

Jedná se o prvotřídní typ zeleného japonského čaje. Vhodný pro sváteční příležitosti. Dává vydatný nálev i po několikerém zaĺití. Tmavozelený drobný lístek stejnoměrně svinutý. Nálev světlezelené barvy, svěží delikátní chuti.

Yamacha Hamamatsu

Jen málokterý dovozce čajů může se pochlubit pravým horským čajem z dalekého Japanu. Tento čaj pěstován jest na terasových zahradách na úbočích hor vypínajících se nad městem Hamamatsu na jihu ostrova Honšú. Nabízený čaj byl pečlivě degustován a vybrán v tradiční čajovně v japonském městečku Uji výpravou Dobrých čajovníků.
Korea

Nok Cha

„Zelený čaj“ z pohoří Jirishan na nejjižnějším pobřeží korejském. Sbírá se a zpracovává výhradně ručně – toliko v 30denním období na přelomu dubna a května. Ve světlezeleném nálevu skrývá se nevídaná chuť „na pomezí“ čajů čínských a japonských.

Modrozelené čaje

Čína

Da Hong Bao Velké šarlatové rouchoFujian

Král modrozelených čajů z pohoří WuYi shan, jehož jméno se odvozuje od dávné legendy. List masivní tmavohnědý s typickým uhelným leskem a pokroucený rolováním. Ovocné pečené tóny a nálev v šálku meruňkové barvy vaše chuťové buňky dozajista ohromí nejen svou úžasnou chutí ale též dlouhým postupně stupňovaným dozvukem které budete cítit ještě dlouho po tom co jste tento čaj okusili.
V období vlády dynastie Ming podle pověsti ochořela císařova matka závažnou a dlouhou chorobou, kterou se ani za pomoci těch nejuznávanějších lékařů své doby žádnými prostředky nedařilo zlomit. V té době se nemocné matce vládce do rukou dostal šálek nálevu čaje Da Hung Pao. K obrovskému překvapení celého dvora čaj přinesl císařovně rychlou úlevu, a ta se velice brzy začala jako mávnutím kouzelného proutku uzdravovat. Císař si velice vážil léčivé schopnosti záhadného čaje, a na důkaz svého vděku tomuto čajovému keři poručil připravit to nejkvalitnější šarlatové sukno, kterým by bylo možné zázračné keře pokrýt, aby bez újmy bezpečně přečkaly zimu, a mohli se tak z jejich léčivé síly těšit i další nemocní. Místní lidé žijící v sousedství těchto čajových keřů pak tyto překřtili právě jménem onoho sukna

Feng Huang Dan Cong Fénix 'Milan'Guangdong

jedinečný oolong z pohraniční vesnice quangdonské téhož jména. Mimořádně dlouhý hnědavě zelený list lehce spirálovitě zakroucený vydá v šálu jiskřivě oranžový nálev chuti medovité, s výraznou vůní ovoce či květů orchidejí. Vazba osobní s plantážníky místními budiž zárukou stálé kvality.

Shui Xian Vodní vílaFujian

Vyšší třída čaje typu oolong, zpracovaného ze stejnojmenné variety na jihu Číny. Vhodný k popíjení, když při myšlení jsme vyrušeni. Masivnější listy tmavě zelenohnědé, esovitě pokroucené. Povzbuzující nápoj lahodné chuti, evokující příjemnou sladkost v ústech, výrazného aróma.

Tie Guan Yin - Supergrade Železná bohyně milosrdenstvíFujian

Železná bohyně milosrdenství - supergrade. Nejznamenitější sorta v nejvyšší kategorii mezi polozelenými čaji, proslulý produkt provincie Fujian. Vhodný k popíjení před výstupem na solitérní horu. List masivní, temně zeleno-modrý až zeleno-hnědý, esovitě pokroucený. Výrazné aróma rozkvetlých mandarínkových sadů.
Kdysi se jeden chudý venkovan, jménem Wen, obětavě staral o chátrající chrámek se železnou soškou bohyně KuanJin. Jedné noci se mu bohyně zjevila ve snu a poradila mu kde má hledat poklad, pod jednou podmínkou, že se o něj podělí s ostatními. Druhý den se Wej hnal vidinou zlata, drahého kamení či jiných pokladů na cestu. Když ale došel na místo nebylo tam nic z jeho vidin, ale jedna čajová sazenička, bozi ví co si Wej pomyslel ale splnil svůj slib bohyni a staral se o čajový stromek. Při sklizni se nestačil divit, velké množství lístků co sklidil, v šálku tančili a měli lahodnou chuť i vůni. Wej nezapomněl na svůj slib a podělil se o svůj keřík s ostatními. Z pěstitelů se stali boháči, opravili chrámek a čaj který dostal jméno po bohyni dosáhl velkého ohlasu.

Tie Guan Yin – Jade Železná bohyně milosrdenství – NefritFujian

Varieta nejznamenitější sorty v nejvyšší kategorii mezi polozelenými čaji. Od své tradiční sestry Tie Guan Yin se odlišuje svěží vůní a chutí, jichž je dosaženo vynecháním tzv. zapečení, tedy závěrečného kroku zpracování.

Wulong Černý drakFujian

Černý drak. Bez další specifikace se jedná o standardní sortu z produkce provincie Fujian, proslulé především věhlasnými typy polozelených čajů. Vhodný k popíjení při večerních rozhovorech. Tmavě zelenohnědý nestejnoměrný list, esovitě pokroucený. Nálev chuti sladkotrpké, s vůní žitného chleba.
Tchaj-wan

Alishan Oolong

Výběrový oolong z nejvyššího horstva tchajwanského. Zahrady slovutné zahaleny jsou v mracích téměř po celý rok. Čajové lístky do kuličky pevně svinuté jsou ku zalití mnohému vhodné.

Bai Hao Bílý vlasTaiwan

Tchajwanský originál! K dostání toliko v Dobrých čajovnách! Nejvyšší třída částečně fermentovaného čaje fujianského typu, vyznačujícího se vyšším stupněm fermentace a převysokým obsahem bílých vrcholových tipsů. Vhodný ku vzpomínání na Krásku východu.

Bao Zhong balíčkový čajTaiwan

Velmi jemně fermentovaný čaj z čajovníku fujianského typu, dlouhými úzkými listy typický. Po velmi krátké fermentaci zabalen do bavlněného papíru a sušen pečením jest. Odtud také jeho název, jenž v překladu "Balená odrůda" znamená. Vhodný k popíjení, když bouře odeznívá.

Tung Ting Zamrzlý vrcholekTaiwan

Zamrzlý vrcholek. Tchajwanský originál! K dostání toliko v Dobrých čajovnách! Věhlasný nepatrně fermentovaný čaj, který je specielní nožní metodou za vlhka sežmoulán do malinkých nepravidelných oválků. Spolkem milců čaje directně z úbočí bájemi opředené hory Tung Ting přivezený. Vhodný ku rozjímání, když stíny se prodlužují.

Červené čaje

Čína

Dian Hong Cha Červený yunnanYunnan

celolistový prvotřídní čaj z jihočínské provincie Yunnan (Jižně od oblak). Jemný, stejnoměrně svinutý list hnědočervené barvy, znamenité charakteristicky čajové aróma, plná, lehce natrpklá chuť. Jedná se o velmi pečlivě zpracovávanou sortu čínského čaje určeného především na eksport.

Hong Mu Dan Červená pivoňkaAnhui

„Červená pivoňka“ vulgo „Červený ježek“ - fermentovaná varieta ručně vázaných čajových tipsů. Čaj svolný k nálevům vícerým, v čínské „zavařovačce“ k dalekým cestám vhodný.

Cheng Hao Cha Královský vlasYunnan

Tento plně fermentovaný čaj se vyznačuje velkým obsahem oranžovo–zlatých tipsů, které se v chuti projevují nebývalou sladkostí. Podáváme v porcelánovém degustačním šálu s konvičkou horké vody na druhý i třetí nálev.

Jin Zhen Zlaté jehlyYunnan

Fermentovaná verse dobře známých Stříbných jehel (Yin Zhen). Výrazná chuť s medovými nádechy, podzimní vůně a silný

Li Zhi Cha Guangdong

Tradičním způsobem ovoněný standartní červený čaj subtropickým ovocem liči(litchi chinensis). Černý drobný lístek s výrazně nasládlým aróma a mámivou sladkou chutí. Zejména vhodný k pití, když napadne první sníh.

Qi Hong Anhui

Rostoucí v blízkosti řeky Jang´c. Znamenitý k pití zejména po východu slunce pro celodenní svěžest. Má stejnoměrný lístek černé barvy, svinutý do drobných jehliček. Nálev má jemně medové vůně i chuti. V Evropě je čaj Qi Hong znám pod zkomoleným jménem Keemun (Qimen označuje místní název okresu - v překladu Velká brána).

Qi Hong Mao Feng Ochmýřené vrcholky qimenskéAnhui

Hebké výhonky qimenské. Co protipól ku staletími osvědčenému zelenému čaji typu "Mao Feng" (na pultících Dobrých čajoven representovanému "Čajovým králem" - rozhodli jsme se nabídnouti chuťovým pohárkům ctěného zákaznictva novinku posledních let - červený (tedy fermentovaný) Mao Feng z věhlasného čajového okresu qimenského (provincie Anhui)

Zheng Shang Xiao Zhong Lapsang SouchongFujian

v překladu „Pravá horská malá odrůda“ nebo také "Malá odrůda z pravých hor". Legendami opředený čaj, v Evropě známý více pod zkomoleným názvem Lapsang Souchong (lapsang sušong). Dle tradice zpracovávaný nad ohništěm z borového dříví, čímž získává specifické aróma po kouři. Číňané však tajemství výroby tohoto čaje přísně střeží. V čajové fabričce, skryté mezi vrcholky čajokrásného pohoří Wuyi Shan, okusili milci tohoto delikátního čaje i na vícero nálevů.

Černé čaje

Indie

Assam Brahmaputra Assám

Indický černý čaj z údolní oblasti plantáží na březích magické řeky Brahmaputry. Objevili jej bratři Bruceovi takřka před 170 lety. Tento čaj byl vyšlechtěn z divoké odrůdy čajovníku později nazvaného Thea Aassamica. Letošní ovšem zásilka vyniká mimořádnou čerstvostí a znamenitou jiskrou v chuti. Hnědočerný lístek s obsahem světlých tipsů, stejnoměrně svinutý do půlměsíčku. V šálu temně červeno-hnědý nálev sytého aróma a vydatné chuti. Vhodný před dalekou cestou.

Assam CTC Assám

Indický černý čaj z údolní oblasti plantáží na březích magické řeky Brahmaputry. Tento čaj byl vyšlechtěn z divoké odrůdy čajovníku, později nazvaného Thea Aassamica. Jedná se na našem trhu o prvního zástupce indických tzv. nížinných čajů, vyráběných moderní metodou CTC - Crushing (drcení), Tearing (trhání) & Curling (rolování). Tato metoda dává vyniknouti vydatné až živočišné vůni a syté dřevové chuti. Doporučujeme píti před divokou nocí.

Darjeeling First Flush

V drsném horském klimatu Himálaje, v oblasti Dárdžílingu, se první jarní sklizeň od března do konce dubna nazývá First Flush. U tohoto čaje je především ceněna jeho květinová vůně. Do Dobré Čajovny jej nakupujeme přímo u produkční firmy a poté přepravujeme letecky. Díky tomu se do Vašeho šálu dostává čaj, který je zaručeně čerstvý. V nabídce toliko do vyčerpání zásob.

Darjeeling Himaláj Darjeeling

Indický čistý vysokohorský černý čaj, ručně sbíraný na jižních svazích Himálaje v Západním Bengálsku. Jedná se o originelní směs, jež vyznačuje se vyrovnaností barvy nálevu, chuti i aróma. Doporučujeme k zahnání žízně.

Darjeeling Second Flush

Druhá sklizeň čajová lístků probíhá v Indii těsně před obdobím dešťů, od konce května necelých 50 dní. Tyto čaje jsou pro svoji chuťovou kvalitu a úžasnou vyzrálost srovnávány s věhlasem vín z Bordeaux. Nabízení zástupci byli velice pečlivě vybíráni již vytříbenými jazýčky milcovskými za účasti čajových živnostníků vícerých. Drobnější zelenožluté lístky s příměsí tmavých tipsů. V nabídce toliko do vyčerpání zásob.
Cejlon-Srí Lanka

Cejlon Adams Peak Nuwara Eliya

Černý vysokohorský listový čaj z oblasti Nuwara Eliya, konkrétně ze zahrad Labookelie. Znamenitý, plně aromatický čaj, rozkošný v nálevu, vykreslující křivky zahrad, jež rozpínají se pod vrcholky hor Samanalakande. Je vhodný pro běžné odpolední čajové dýchánky.

Cejlon Muslim Nuwara Eliya

ceylonský čaj po cejlonsku. Drcený čaj - zalitý s cukrem ve sklenici vytvoří silný nápoj, muslimskou komunitou na Srí Lance tolik oblíbený.

Cejlon Tiger River Nuwara Eliya

Znamenitý, plně aromatický listový takzvaně nízkohorský čaj z oblasti Kandy na čarokrásném ostrově Srí Lanka. Vydatný v šálu, podobající se čaji ásamského typu. Vhodný pro osamělé pijáky čaje.
Nepál

Nepal Ilam

Na jižních svazích majestátního Himálaje takřka „přes kopec“ od věhlasného Darjeelingu podařilo se usilovným nepálským plantážníkům i bez britských koloniálních zkušeností přivésti na světlo čajového světa plnohodnotný černý čaj vysokohorského typu. Hnědo–zelené stejnoměrně svinuté lístky s vysokým obsahem stříbrných tipsů, plné vůně a chuti decentně svíravé.

Nepal Kuwapani

Čaj z mystické krajiny himálajských velehor z horské zahrady Kuwapani. Ambiciosní representant produkce nově se formující mladé generace nepálských plantážníků. Vhodný pro rozpomínání na přechod brdských či himálajských vrchů.
Turecko

Rize Rize

ačkoli na severu Turecka, na úpatí Pontských hor, pěstuje se tento čaj teprve krátce (první plantáž zde vznikla až za druhé světové války), získal si pro svůj nezaměnitelný charakter velikou popularitu. Červený, silně aromatický, jemně drcený čaj. Při dodržení tradičního postupu přípravy je ve sklence temně červenohnědý, chuti mírně nasládlé s podmaňujícími vlastnostmi. Podává se s cukrem.
Afrika

Kenya FOP Kenya

Čaj z divoce černé rovníkové oblasti Afriky, temný v šálu i v chuti. Fermentované lístky s výskytem tipsů, rovnoměrně svinuté, žlutohnědě žíhané. Nálev zlatové barvy, vůně vydatná. Pro milovníky žhavého slunce, hrochů a copánků. Zvláštností tohoto čaje jest jeho celolistá varianta neb čaje z Afriky se většinou vyskytují ve formách BOP či CTC.
Ovoněné čaje

Další černé čaje ovoněné či ochucené

Švestkový Vanilkový Zázvorový Mandlový Čokoládový

Earl Grey Ceylon - Anglie

Černý čaj, ovoněný bergamotovou silicí.

Tmavé čaje

Čína

Chi Tse Bing svatební koláčYunnan

čaj Pu Er lisovaný do tvaru koláče. Na jihu Číny v provincii Yunnan tradiční dar při zásnubách co symbol rodiny (kruhový tvar) a dlouhověkosti (Pu Er sám). V pádě tomto novější verse zpracování, kdy následná fermentace jest urychlena opakovaným napařováním zrajících čajových lístků.

Lao Shu Bing Cha Divočák. (zelený)Yunnan

„Puer ze starého stromu“ je plný název tohoto ojedinělého čaje. Lístky pro výrobu tohoto čínského originálu jsou trhány v korunách divoce rostoucích čajových stromů. V roce 2007 jsme v jihočínské autonomní oblasti Xishuang-banna měli možnost pozorovat akrobatické výkony místních vesničanek šplhajících v rozsochatých korunách čajovníků uprostřed pralesní vegetace.

Liu Bao Bing Cha Čaj šesti pevností (Puk)Guangxi

Otec všech Puerů. První a zároveň jedinečný representant čajových tropů z provincie Guangxi. Pro jeho výrobu je použit částečně fermentovaný oolong.

PuErh Yunnan

Dodatečně fermentovaný, u nás dříve neobvyklý tmavý čaj z jihočínské provincie Yunnan. Dlouhý svinutý temně hnědý list s šedavým leskem na povrchu. Tento čaj se vyznačuje zcela specifickým (zemitým) aróma starých buddhistických klášterů. Vyžaduje delší čas pro máčení. V šálu je pak nálev až kávově temné barvy. Po prvním překvapení chutná podmanivě. Neobvyklá delikatesa pro labužníky.

Qing Bing RustikalYunnan

Čaj Pu Er zpracovaný původní technologií - po zavadnutí na slunci jsou čajové lístky lisovány do tvaru koláče, kteréžto jsou poté uloženy k pozvolnému zrání.

Tuo Cha HnízdoYunnan

Tmavý čaj Pu Er lisovaný do tvaru misky.

Tuo Cha Xiao Wan Puerla (tmavý)Yunnan

Čaj lisovaný do tvaru miniaturních mističek (Xiao Wan), připomínajících bonbónky. Vyžaduje delší čas pro máčení. V šálu je pak nálev až kávově temné barvy. Po prvním překvapení chutná podmanivě. Neobvyklá delikatesa pro labužníky. Od časů Sungské dynastie (960–1279) je tento čaj vyhledávaný pro své vynikající medicinální vlastnosti.

Zhu Ye Vůně bambusuYunnan

čaj v tubusu vonného bambusu, proslulý produkt z jihočínské provincie Yunnan. Podle zvyklostí tamních obyvatel je syrový čaj pěchován do zelených bambusových tyčí, aby tak získal jemné aroma této exotické rostliny. Po rozštípnutí bambusové tyče cca 30cm dlouhé získáme hnědočerný výlisek drobnolistého čaje. Nálev má jemně nasládlou chuť a vůni ovocného typu.

Zhuang Cha Cihla(tmavý)Yunnan

Exportní název Yunnan Tea Brick, Pu Er lisovaný do tvaru cihly.

Speciality

Berber Whisky

Kočovnická verse Pouštní duny. Připravujeme z tresti vlastní výroby, podáváme ve skle se snítkou čerstvé máty.

Boston Tea Party

Černý a zelený čaj v jednom šálu. Název je inspirovaný historickou událostí z 16. prosince 1773, kdy byly v důsledku nepokojů, zapříčiněných britskou koloniální politikou, naházeny bedny s čajem v přístavu Boston do moře, čímž vznikla jistě svérázná čajová směs.

Čaj pana K.H Máchy Čaj pro dva

Jde o čaj s omamnou vůní růží, v duchu básně věhlasného opěvovatele lásky. Černý listový čaj, ovoněný esencí z růžových květů, s výskytem drobných růžových lístků. Nálev nasládlé chuti, podmanivého aróma. Vhodný před večerní procházkou ve dvou.

Kutnohorský havíř Šlehaný puer

Specialita, při které si zručnost čajového tovaryše a magická síla čínského tmavého čaje Puer podaly ruce. Podáván v misce, pro tento účel vyrobené, s přiloženým kouskem kandovaného zázvoru.

Malajský tygr

Černý čínský listový čaj s kousky strouhaného kokosu. Nálev červené barvy, lehce kokosové vůně a nasládlé chuti.

Ruská karavana

Tradiční směs čínských červených čajů Lapsang Souchong a Qi hong. Vhodný ke čtení ruské klasické prózy.

Vůně Kašmíru ©

Opojně vonící nápoj, vůně lákavých dálek Východu. Směs zeleného, polozeleného a černého čaje s pomerančovou kůrou hřebíčkem, zázvorem a skořicí. Nálev žlutavozelené barvy kořeněné vůně a chuti lehce natrpklé s dozvukem ovocným.

Vzpomínka na Istanbul

Černý čaj, kořeněný hřebíčkem podle staré orientální receptury. Typicky pronikavá vůně hřebíčku ve spojení se silným černým čajem dává posilující nápoj červeno–hnědé barvy, jemně euforizující.

Vzpomínka na Jeruzalém

Černý indický čaj, kořeněný mletou skořicí podle tradiční chasidské receptury. Kůra skořicovníku ve spojení se silným černým čajem dává v šálu jemně euforizující nápoj, omamné vůně a červenohnědé barvy.

Vzpomínka na Omdurman

Černý čaj s kardamomem, dle receptury ze Súdánu. Pikantní chuť tohoto orientálního koření ve spojení se silným nálevem dává posilující nápoj, jemně euforizující. Arabové tento čaj silně sladí. Nálev červeno–hnědé barvy, ostré vůně kardamomu.
Indie

Čaj, čaje, čaj

Vzpomínka na Indii. Černý indický assámský čaj povařený v mléce, silně slazený. Podává se ve větší sklence za neustálého hlasitého pokřiku 'čaj, čaje, čaj..... '. Vhodný ku vzpomínání na cesty dálek.

Vzpomínka na Bombay

Indická receptura - černý assámský listový čaj míchaný s hořkou čokoládou, mlékem a medem. Nálev bílé mléčné barvy, podmanivé čokoládově medové vůně.

Yogi čaj

Směs povařeného koření - zázvoru, kardamonu, fenyklu, skořice. hřebíčku. pomerančové kůry - s čerstvě připraveným černým čajem. Podáváme s mlékem a medem. Nálev pronikavé vůně, euforisující nápoj až s mírně omamnými účinky. Vhodný před odletem do dálných krajin.
Afrika

Pouštní duna

Klasika Dobré čajovny. Listový zelený čaj s marockou drcenou mátou, zvané Nana, s cukrem. Nálev žlutozelené barvy pronikavé mátové vůně a s ochlazujícími účinky.

Nápoje rozličné

Karkáde

Tradicionélní orientální nečajový nápoj z květů Ibišku sůdánského, sytě rubínové barvy a nakyslé až příjemně silně kyselé chuti, samozřejmě možno dosladit.

Mladý yogín

Nápoj podobný Yogi čaji, leč bez černého čaje. Podáváme s mlékem a medem zvlášť. Vhodný to nápoj po večerním cvičení.

Pouštní oáza

Rooibos a marocká máta Nana s cukrem. Nápoj podobný pouštní duně, avšak bez zeleného čaje. Vhodný to nápoj při večerním setkání.

Red Ginger Vymítač

Kyselost květů ibišku sůdánského(bohatého na vitamin C), spolu se štiplavostí zázvorového kořene a sladkostí včelího medu dává této směsi sílu skoncovat s neduhy mnohými, co lidské tělo trápí. Podáváno s přáním: "Nechť odejde vše špatné a zůstane jen to dobré." ve skle 1,7dl

Scotish Blend

Čajová směs tajuplné chuti i vůně. Smícháním čajů různých barev i vůní tak docíleno jest vždy nové chuti v každé konvici. Čaj vhodný pro zpestření čajových dýchánků a hlubokých kapes.

Živý-mrtvý

Směs čajů Puer a Lapsang Souchong v jedné konvici. Docíleno tak čaje silné, zemité chuti, temné barvy a vůně jemně nauzené. Čaj vhodný ku posezení u krbu, či ku vzpomínáni na táborové ohníčky.
Turecko

Sahlep

Turecké pitíčko. Nečajový nápoj. Směs a aroma kořene vstavače, mléka, koření, a vanilkového cukru. V Turecku se podává jako posilující nápoj s podtitulem 'afrodiziakum'.
Afrika

Rooibos Jížní Afrika

Na počátku 20. století objevená bylina, vyskytující se v Kapské oblasti na jihu Afriky, nasládlé vůně, v šálku nálev červené barvy a bylinkové sladké chuti.
Latinská amerika

Maté de Paragui

Obdoba Maté Rancho obohacená o kouřovou vůni čaje Lapsang Souchong. Směs dle receptury Dobré čajovny.Vhodný po dlouhé noci plné vymítání.

Maté Rancho

Tradiční nápoj jihoamerických Indiánů, posvátná bylina cesmína paraguayská. Vyniká svými povzbudivými účinky - obsahuje až 2% kofeinu. Podáváme jej v typické vydlabané tykvi - kalabase a s kovouvou trubičkou, ukončenou sítkem, bombillou, kterou se nápoj srká- Nálev ze světlezeleného listu cesmíny, má lehce kouřové aroma. Při větší koncentraci nahořklou bylinnou chutí. Vhodný pro noční bdění. ----------------- Indiáni podle pověsti maté používali při lovu na divokého Jaguára který se konal převážně v noci, ale i ve dne, po tři dny....

Rancho Amigo

Dvojnásob maté Rancho v kalabase, leč zalité tekutým karamelem. Vhodné když třicet dní nechcete spát.

Chlazené nápoje

Budhar

Smíchání tmavého Pueru a kouřového Lapsangu činí z tohoto nápoje tzv. ležák, v chuti projevující se hutností a plností s neobvyklou archivní vůní. Tento nápoj doporučujeme pro všechny ty, kteří se nechtějí pouze osvěžit, ale i povzbudit.

Fruit Cha

Setkání dvou světů, aneb arabský ovocný džus s japonským čajem Matcha. Vybírati možno z těchto druhů: mango, broskev, ananas, pomeranč.

Hočiminova limonáda

Tradiční verse chlazeného vietnamského čaje Ché Xanh s citrónem a cukrovým sirupem.

Karkade Cold

Chladivá varianta oblíbeného nápoje z ibišku súdánského. Oblíbené osvěžení pro milovníky ovocných "čajů".

Machito

Osvěžující, lihuprostá varieta známého nápoje s japonským čajem Matcha, mátou a limetkou.

Maté Verano

Ledové osvěžení argentinských Indiánů: macerát Yerba maté, jehož povzbuzující síla jest zjemněna přidáním karamelu.

Ovocná šťáva s kousky ovoce

Až z daleké Arábie přiváženou šťávu s kousky ovoce nabízíme v následujících varietách: mango, broskev, ananas, pomeranč.

Rákosníček

Chlazená specialita z japonského práškového čaje Matcha a cukrového sirupu, v šejkru připravovaná. Nápoj povzbudivých účinků s vůní čerstvě rozkrojeného melounu.

Staroboršov

Ekscelentní ledový koktail, v šejkru umně vyrobený z čaje sorty Oolong, ledu a cukrového sirupu. Lahodný pak jest to nápoj s neobyčejně osvěžujícími účinky. Saponiny obsažené v čaji modrozeleném v míře hojné totiž způsobují v šejkru vznik pěny k nerozeznání od pověstné "čepice" na oroseném půllitru, a tak lákavým vzhledem tento nápoj jistě upoutá pozornosti nemalé u čajového zákaznictva...Raritě této nás naučil slovutný mistr Takada, japonský plantážník z Kyóta, jménem jej pak pokřtil Potápník.

Šamanův mošt - jednodruhový

Solidní jablečný mošt z Polabí. Vyrobeno pod bedlivým dohledem našeho kamaráda Šamana.

Šejk

Obdoba oblíbeného čaje Touareg na studeno. Marocká máta spolu se zeleným čajem a cukrovým sirupem dávají ve sklenici nápoj svěží chuti a povzbudivých účinků.

Vychlazené Kyoto Kinen

Japanská delikatesa ze zeleného čaje Matcha, zjemněná mlékem a cukrem, s ledem podávána ve sklenkách.

Pokrmy

Kuskusy

Kuskus Myšák

Kuskus na sladko s vanilkovým tvarohem, rozinkami, ořískovou směsí a kokosem, s čokoládovou polevou. Porce včetně oblohy cca 400g

Kuskus Na sladko

Sladký kuskus s kandovaným zázvorem, rozinkami a kokosovými plátky, doplněný jablkem a oříšky. Dochucený skořicí a zalitý medem. Porce včetně oblohy cca 400g

Kuskus Pašák

Balkánsko-anatolská varianta téhož: v Dobré čajovně podáváme s balkánským sýrem, olivami, fazolemi v pikantní omáčce, kukuřicí, hráškem a oblohou ze syrové zeleniny - ochucený arabským kořením a panenským olivovým olejem. Porce včetně oblohy cca 400g

Kuskus Salsa

Srbská variace kuskusu ochucená pikantní zeleninovou čalamádou Ajvar, známou též jako srbský zeleninový kaviár. V Dobré čajovně podáváme s balkánským sýrem, olivami, fazolemi v pikantní omáčce, kukuřicí, hráškem a oblohou ze syrové zeleniny - ochucený arabským kořením a panenským olivovým olejem. Porce včetně oblohy cca 400g

Kuskus Veget

Tradiční arabské jídlo, jehož základem je pšeničná krupice zvaná kuskus. Podáváme ochucený arabským kořením s fazolemi v pikantní omáčce, kukuřicí, hráškem a oblohou ze syrové zeleniny. Porce včetně oblohy cca 400g
Pity

Pita Bassel

Sladká rodinná receptura našeho dvorního dodavatele pochoutek blízkovýchodních. Datlová pomazánka s rozinkami a oříšky. Porce cca 150g včetně oblohy

Pita Kedar

Arabský bílý chléb plněný balkánským sýrem a olivami, okořeněný pikantní směsí. Místní štamgastská specialita. Porce cca 200g včetně oblohy

Pita Kunáfe

Je králem sladkých jídel rozšířených po celém světě arabském, původem však je receptura palestinská. Pita je plněna sladkým vanilkovým tvarohem, rozinkami a pomerančovým sirupem, provoněná skořicí. Porce cca 200g včetně oblohy

Pita Libanon

Arabský bílý chléb s libanonským kořením zátarem a olivovým olejem. Podáváme bez oblohy. Porce cca 150g

Pita Micinka

Pita plněná vanilkovým tvarohem, rozinkami a oříšky. Podáváme s čokoládovou polevou. Porce cca 150g včetně oblohy

Pita se skořicí

Arabský bílý chléb s rostlinným máslem a skořicí, tentokráte na sladko. Porce cca 100g včetně oblohy

Pita se sýrem

Arabský bílý chléb plněný balkánským sýrem, ledovým salátem a olivami. Okořeněno kardamonem. Porce cca 200g včetně oblohy

Pita Tomato

Arabský bílý chléb plněný balkánským sýrem a rajčaty. Okořeněno bazalkou. Porce cca 200g včetně oblohy

Pita Zet

Arabský bílý chléb na sladko s medem a kousky kandovaného zázvoru. Porce cca 150g včetně oblohy
Tortilly

Královská tortilla

Tortilla s hermelínem, olivovou tapenádou a čerstvou zeleninou. Dochuceno kuskusovým kořením a bylinkovým dresinkem. Podáváme bez oblohy.

Mlsná tortilla

Sladká tortilla s vanilkovým tvarohem, banánem, jablky, oříšky a kokosem. Navrchu zdobeno šlehačkou, skořicí a čokopolevou. Podáváme bez oblohy.

Tortilla Pedro

Tortilla plněná směsí fazolí v pikantním nálevu s balkánským sýrem a čerstvou zeleninou. Pro milovníky ostřejších jídel přikládáme porci Ajvaru. Podáváme bez oblohy.

Tortilla sýrový mix

Tortilla plněná směsí balkánského a hermelínového sýra s čerstvou zeleninou, bylinkovým dresinkem a kari kořením. Podáváme bez oblohy.

Zeleninová tortilla

Tortilla plněná pouze čerstvou zeleninou a olivami. Dochuceno kardamonem. Vhodné jídlo pro vegany. Podáváme bez oblohy.
Saláty

Balkánský salát

Salát z čerstvé zeleniny s balkánským sýrem, olivami a bazalkou.

Olivový salát

Čerstvá zelenina doplněná o partu oliv černých či zelených, dle chuti a přání zákazníka. Dochuceno bylinkovým dresinkem.

Zeleninový salát

Salát z čerstvé zeleniny s olivovým olejem.
Toasty

Matcha toast

Sladký toast s japonským práškovým zeleným čajem Matcha. Podáváme bez oblohy.

Toast Balkán

Balkánský sýr, olivy a čerstvá zelenina mezi dvěma promazanými toustovými chleby. To vše okořeněno kardamonem. Podáváme bez oblohy.

Toast Bassel

Sladký toast dle rodinné receptury našeho dvorního dodavatele pochoutek blízkovýchodních. Datlová pasta s rozinkami mezi dvěma promazanými toustovými chleby. Podáváme bez oblohy.

Toast King

Hermelín s olivovou tapenádou a čerstvou zeleninou mezi dvěma promazanými toustovými chleby. Dochuceno pikantním kořením. Podáváme bez oblohy.

Toast Salsa

Pikantní chuťovka. Balkánský sýr okořeněný štiplavou zeleninovou pastou s olivami a kuskusovým kořením. Nedoporučujeme k jemným čajům zeleným a bílým. Podáváme bez oblohy.

Toast Štrůdlík

Sladká variace na oblíbený český desert. Jablko, skořicový cukr a rozinky mezi dvěma promazanými toustovými chleby. Podáváme bez oblohy.

Toast Veget

Směs z čerstvé zeleniny mezi dvěma promazanými toustovými chleby. Okořeněno bazalkou. Vhodné jídlo pro vegany. Podáváme bez oblohy.
Ostatní

Baba Ghanouge

Tradiční, v Arábii značně populární pokrm vyrobený z lilku, sezamového krému, citronové šťávy a olivového oleje. Podáváme s čerstvou zeleninou, olivami, libanonským kořením zátar a arabským chlebem pita. Porce včetně oblohy cca 300g

Hommos

Pochoutka z cizrny a sezamového krému smíchaná s kořením zátar a olivovým olejem. Podáváme s pitou, oblohou z čerstvé zeleniny a olivami. Porce včetně oblohy cca 300g (Na přání možno ohřáti)

Doplňky k čaji

Baklawa

Specialitka orientální. Mlsá-li zhýčkaný beduín, mlsá tuto sladkou, až omamnou desertnost, z vlašských či pistáciových ořechu čerstvě napečenou. Porce cca 70g.

Čajové sušenky

Paletka delikatesních sušenek k čajům velejemným specielně složená. Porce cca 100g.

Chalva

Tradiční arabská pochoutka ze sezamu a vybraných přísad vonných, skořicí jemné sypaná. Porce cca 50g.

Japonská směs

Delikátní japonské rýžové pečivo, připravované dle několik století starých receptur. Směs pikantních, ale i ve sladké skořápce balených oříšků, sezamových semínek a mořských řas. Znamenitý doplněk zejména k zelenému čaji. Porce cca 50g.

Kandovaný zázvor

Miska kandovaného kořene zázvoru. Specialita z povzbuzující léčivé rostliny, oblíbená v zemích afrického kontinentu. Porce cca 50g

Mammoul

Oblíbená máslová sušenka plněná datlovou pastou. Lahodný pamlsek ze zemí horkého slunce a velbloudích karavan.

Oříšková směs

Neodolatelná směs vybraných kešu, para oříšků, mandlí a vlašáčků. Porce cca 50g.

Perníčky

Tradiční české perníčky s cukrovou polevou. Sladkost ku silným černým čajům vhodná.

Pistácie

Tradiční pochutinka k čaji, oblíbená v arabském světě. Pražené, solené pistáciové oříšky, neloupané. Porce cca 50g.

Satori koule

Sladkost z japonského práškového čaje Matcha, kokosu a mléka. Porce cca 25g.

Sezamky

Placičky se sezamovými semínky, balené v celofánu.

Slunečnicová semínka

Pražená slunečnicová semínka. Oblíbená pochutina zemí rozprahlých pouští a velbloudích karavan. Porce cca 100g.

Wasabi

Tradiční japanská pochutina. Burské oříšky v rýžovém těstíčku s mořskou řasou a japonským práškovým křenem wasabi. Porce cca 50g.