Skákání na trampolíně se stává velkým celosvětovým hitem. Největší boom byl v této souvislosti zaznamenán v zámoří na počátku milénia a v Evropě probíhá obrovský zájem o toto náčiní v posledních deseti letech. Lidé na výjimečné vlastnosti tohoto sportu přichází postupně a předávají si své zkušenosti mezi sebou i na webových diskusích.
Na jejich pozitiva se zaměřili i odborníci – lékaři, ergoterapeuté, dokonce specialisté na racionální výživové směry. Měli bychom si však dostatečně uvědomit, že jde o velmi namáhané tělocvičné nářadí, které podléhá dynamické mechanické zátěži, musí mít určitou nosnost, pevnost a stabilitu konstrukce a také musí být opatřeno alespoň základními složkami zabezpečovacích systémů, jimiž jsou kryty pružin a ochranné sítě.
Jak rozpoznat kvalitní výrobek ochranné sítě
Kvalitní ochrannou síť na trampolínu poznáte poměrně bezpečně. Návleky sítě musí být zhotoveny z pevného a stabilního PVC, který je připevněn nástřikem na mřížku ze speciální textilie. Takto provedený materiál má vysokou tahovou mez pevnosti a snadno zvládne udržet zátěž hmotnosti dospělé osoby, která se při pádu z odrazové plochy zapře o ochrannou síť. Vyhýbejte se podezřele levným alternativám návleků z jednovrstvého polyetylenu, který má nízkou pevnost a poměrně rychle se rozpadá.
Samotná síťovina se vyrábí z polypropylenu, polyetylenu nebo nylonu, odolného vůči ultrafialovému záření, ale větší význam má její uchycení ke konstrukci. Měla by být opatřena zipem a zároveň zhruba pěti pojistnými klipsami, problematická řešení jsou s pouhým uzamykáním na suchý zip, ta totiž nemají dostatečnou pevnost ve spojích.
Kromě této formy zabezpečení před pádem mimo dopadovou plochu nezapomínejte také na kryt pružin a na zajištění prostoru pod skákací podložkou, aby pod ní v průběhu skákání nikdo nemohl volně prolézat.