Je až s podivem, kolik ocelových trubek se využije například při stavbě domu. Ty všechny mají nejrůznější průměr, podle toho, co je pro daný účel potřeba. Avšak délka a průměr nejsou jediné odlišnosti, na které můžeme narazit. Jednou z nich je i barva. Zdaleka nejčastěji vidíme klasickou ocelově šedou. Jedná se o přírodní barvu tohoto kovu, a v naprosté většině případů zcela vyhovuje. Nesmíme totiž zapomenout, že naprostá většina potrubí vede buď pod zemí, nebo skrz zdi. Ovšem nemusí to být pravidlem. Stále častěji se objevují ocelové trubky černé. Ty se od těch klasických, na které můžeme běžně narazit, liší pouze svou barvou a cenou. A samozřejmě se můžeme ptát, kdo by byl ochoten platit víc za nabarvenou trubku. Pravdou však je, že své zákazníky má.
Je totiž potřeba si uvědomit, jak jednoduchý nátěr změní vlastnosti onoho materiálu. Jedná se zejména o akumulaci tepla. Černá barva má totiž v podstatě nejnižší albedo. To znamená, že pohlcuje nejvíce slunečních paprsků, a tedy se i více zahřívá. Pokud bychom například položili vedle sebe černou a bílou destičku z černého a bílého materiálu a nechali na ně svítit Slunce, zjistili bychom, že ta černá je podstatně teplejší. To je koneckonců také důvod, proč Slunce v zimě netaje ani pod přímými paprsky, pokud není teplota vzduchu dostatečně vysoká.
I to je důvod, proč se hodí například pro přívod horké vody, avšak na druhou stranu je nevhodná například pro přivádění plynu. Ten se totiž vlivem tepla rozpíná, a nakonec by mohlo snadno dojít k výbuchu.
Samozřejmě nemůžeme upřít ani estetickou stránku věci. Není pochyb o tom, že ty černé zkrátka vypadají lépe. Přesto bychom se měli ptát, zda je právě vzhled tím jediným důvodem, proč je kupujeme. Peněz totiž není nezbyt, a pokud ty klasické udělají stejnou službu, pak je vždy lepší zvolit tu výhodnější variantu. Tak nepřijdeme zbytečně o své peníze.