Umíte si představit život bez palačinek? Mohou být vyrobené i z bezlepkových surovin a pochopitelně i z celozrnné mouky, takže rozhodně nelze tvrdit, že je to jídlo nezdravé. Je to naopak jeden z tipů, jak nahradit bílou vymletou pšeničnou mouku, takřka bez živin, něčím zdravějším a hlavně velmi chutným. Nespornou výhodou palačinek je jejich rychlá příprava, stačí jen namíchat suroviny ve větší misce. Základem je obilná mouka, můžete přidat i trochu vanilkového pudinku, vejce není nutné, neboť placky obvykle drží tvar i bez něho. Můžete je připravit i bez mléka anebo s jeho alternativami, např. s mlékem kozím.
Pak už stačí jen „trefit“ správnou konzistenci polotekutého těsta a smažit jednu za druhou, dokud již nejste zasycení. Zvláště děti palačinky milují, obvykle se na ně slétnou a na vás toho moc nezbude.
A nyní se dostáváme k jádru věci – čím palačinky plnit. Víte, že v některých městech se stále daří vyrábět palačinky ve formě menu v restauracích? Kupříkladu v Žatci je palačinkárna v provozu již dvacet let a stále prosperuje, resp. má stálou i občasnou klientelu. Zadíváte-li se na tamní jídelní lístek, zjistíte, že je lze plnit i špenátem, sojovým masem, olivami, žampiony, ale samozřejmě všemi možnými druhy džemů – borůvkovým, jahodovým, rybízovým, meruňkovým, hruškovým, ale třeba i džemem z agónie (černé jeřabiny), muchovníkem, rakytníkem a mangem.
Zásadní je, aby džemy byly vyrobené z BIO surovin, byly bez přidaného cukru a dalších konzervantů, barviv a dalších chemikálií, ale co je neméně důležité, aby byly vyrobeny s láskou a pozitivní energií. Po takových palačinkách se jen zapráší a řeknete si, jak je dobře, že se výrobě kvalitních džemů ještě někdo věnuje. Tito lidé na svém webu vám v záložce O nás eshop.koldokol.cz přiblíží, kde je ovoce pěstováno, za jakých podmínek, abyste měli přesnější představu, do čeho se vlastně zakusujete.