V poslední době stále více narůstá počet domácích mazlíčků. V době covidové se tento trend ještě více umocnil. Mnoho lidí pracovalo z domova, a tak se jim dobrým řešením zdálo pořízení čtyřnohého parťáka. Uvolnila se místa v útulcích, kde byla poptávka převážně po malých plemenech. I malý pes by měl zvládat alespoň základní poslušnost, aby soužití s ním bylo bezproblémové. O velkých psech ani nemluvě. Žádný člověk, který si pejska pořídil nemá zaručeno, že jeho čtyřnohý kamarád bude bezproblémový. Jistě si většina, zvlášť nezkušených pejskařů, představuje, že pes vám od první chvíle chodí u nohy a venčení je zcela bezproblémové.
Pokud si pořídíte malé roztomilé štěně, člověk má tendence omluvit mu mnoho nešvarů, které se v pozdějším věku psa mohou majiteli vymstít. Proto dbejme na výchovu již od útlého věku. Předejdete případným problémům v budoucnosti. Pokud si sami nevíte rady, navštivte psího trenéra nebo cvičiště pro psy, kde vám rádi s výchovou poradí. Může se stát, že si vyberete chronického útěkáře.
Není ničím výjimečným, že psa baví pronásledování zvěře. Pokud nemáte psa pod kontrolou, hrozí nebezpečí, že se vám může zaběhnout. Abyste těmto vypjatým situacím předešli, pořiďte si na pejska GPS. Budete mít přehled v kterých místech se zrovna pohybuje. Postačí vám telefon, který obsahuje SIM kartu, kterou si pořídíte u operátora, kde využíváte služby. Jsou i typy GPS, kde máte SIM kartu zabudovanou přímo v přístroji. Většina těchto zařízení disponují možností nastavení virtuálního plotu, který psovi vymezí místo pohybu. Pokud pes opustí tento vyhrazený prostor, dostanete na mobilní telefon varování. U loveckých psů můžete zvážit pořízení GPS, která obsahuje vysílač a přijímač. U těchto druhů GPS zařízení nejste vázáni na mobilní telefon. GPS s vysílačem dokáže pohyb psa lokalizovat nejpřesněji.